Chvála Davida Camerona

pondělí 25. leden 2016 08:08

Ačkoliv poněkud kluzký… schopný politik s dobrou vizí. Evropa dle jeho představ je lepší Evropa pro Českou republiku. Migranty za tanky?

David Cameron mi byl od počátku trochu nesympatický: Kulaťoučký lesklý mazánek, snad maminčin miláček, který do britské konzervativní strany baronky Tchatcherové přinesl pochybnou ideologii globálního oteplování a máslovou měkkost. Politik, který je tak daleko od běžného života, že na návštěvě u voličů jí hot-dog příborem.

Na druhou stranu je potřeba uznat, že je velmi schopný. Vyhrál volby, udržel svou politickou stranu jednotnou, udržel ve svazku Skotsko. Dělá drobné pravicové úpravy britského „welfare state“, zároveň se mu daří se prezentovat se jako úspěšný reformátor. Zelenou politiku dělá racionálním způsobem – podporou jaderné energie. Daří se mu vystupovat zároveň jako lídrovi, který jde cílevědomě za svou svým cílem, a zároveň jako umírněnému beránkovi. Přesně a zdvořile formuluje.

Co se týče evropské politiky, jeho představy, jak má EU fungovat, jsou správné: Stále hlubší integrace není cesta; přinejmenším by mělo být umožněno členským zemím svobodně a bez šikanování tuto odmítnout. Co se dá řešit na národní úrovni, do toho ať se bruselští úředníci (ani lobisté ani němeční politici) nemotají. Přemíra regulace, omezováni a „sociálních práv druhého stupně“ škodí ekonomice i společnosti. Za tím si stojí většina Britů.

Byl jsem na počátku poněkud zklamán, že se hrdý Albion nesnaží toto řešit vytvořením podobně smýšlejícího paktu státu uvnitř EU – a od států Východní Evropy se poněkud distancuje. Ale naštěstí snad David Cameron pochopil, že bude potřebovat v rámci sedmadvacítky přátele.

A co se týče omezení sociálních podpory v Británii pro migranty z řad občanů jiných zemí EU? Systematickým řešením by bylo ji snížit pro všechny – i pro své vlastní občany – stát by měl být malý a lidé by se měli o sebe starat více sami, sociální systém by potom tak nepřitahoval cizince. Ale i tak vyhovět Davidu Cameronovi můžeme snadno. Vždyť když se někam přistěhuji, bylo by jen spravedlivé, že mohu čerpat dávky až po čtyřech letech práce, když jsem státu již něco odvedl. Vždy se totiž mohu vrátit zpět do své členské země EU. Sociální systém EU je příliš benevolentní všude – málokdo ví, že se k nám do České republiky může přistěhovat třeba mladá Rumunka, která nikdy předtím nikde nepracovala (a nepracuje ani v ČR), porodit a brát zde dávky. Proto požadavky Davida Camerona plně podporuji.

Jednomu ze svých předchozích článků na blogu jsem dal titulek „Migranty za tanky“. Podobně asertivně se snaží nová polská vláda souhlasit s omezením sociálních práv Poláků v Británii výměnou za založení vojenské základny NATO na svém území. Tomuto lze jen tleskat.

Ať se tedy Davidu Cameronovi, Velké Británii, bratrům Polákům i nám – občanům České republiky – dílo podaří.

Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Člen ODS a aktivní občan, radotínský zastupitel. Co je důležité: svoboda, demokracie, vláda zákona, obrana, svobodný trh bez deformací, nízké daně.

REPUTACE AUTORA:
8,72 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Už je tady zase

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky