Evropa, báječná a svůdná

čtvrtek 9. duben 2015 09:05

Ano, trpí problémy: hospodářství nedostatečně roste, obyvatelstvo stárne, Evropa nedostatečně odstrašuje své nepřátele. Ale i tak je nejpřitažlivější na světě a hodně dlouho se na tom nic nezmění.

  

Evropa a USA ekonomicky ožívají. Takzvané „nové mocnosti“, slavné BRICS, a polototalitní režimy jako Venezuela jsou veskrze úpadku. Doplatily na tzv. „vertikálu moci“, tj. částečně či totálně korupční systém vládnutí, neliberalismus.

Jak píše Adam Smith ve svém slavném díle, bohatství národů totiž vzniká právě v svobodné soutěži, v prostoru individuální svobody jednotlivce, kde každý svou egoistickou snahou zbohatnout přispívá k bohatství celé společnosti. Evropě tedy náleží odbourávat byrokracii, kolektivní „práva“, omezení na trhu práce, přílišné zdanění. Zvýšit svobodu jednotlivce.

Ani lokální mocnost středního řádu, jako je Rusko, se , zdá se, Evropy nebojí. Nemáme sílu ani pohrozit, natož něco dělat a třeba aktivně vojensky bránit naše spojence (může to být spojeno také se stárnutím společnosti a jejich lídrů). Ale mění se to, NATO oživuje, Evropa si uvědomuje, že se musí chovat jako velmoc, a kazí ji to jen někteří užiteční idioti v jednotlivých členských státech (Orbán, Zeman, Cipras…). Základem je zvýšit výdaje na obranu a to se naštěstí snad pomalu děje.

A problém demografie a kvalifikace lidí lze alespoň částečně řešit tak, jako to řešily mnohokrát v historii Spojené státy, světový lídr: „Vysátím“ špičkových vědců a umělců ze spřízněných (sic!) kultur ze zahraničí v období krizí a válek: Teď máme například výbornou příležitost přitáhnout k nám svobodomyslnou elitu z krachující a do totality se nořící Ruské federace.

   

Evropa je totiž smrtelně přitažlivá: Za možnost žít v Evropském domě ročně umírají tisíce lidí ve vlnách Středozemního moře. Desítky tisíc lidí riskovaly za Evropu život na Majdanu. Tisíce Ukrajinců zahynulo rukou ruských vojáků a teroristů v Donbasu a jinde na Ukrajině, desítky tisíc nastavují svůj život. Desítky milionů občanů Ukrajiny ve dvou svobodných volbách v roce 2014 (prezidentských a parlamentních) zvolilo cestu integrace s Evropou – přesto, že jim za to hrozí Putinova pomsta.

Evropa je krásné a přitažlivé místo k životu. A nechystá se umírat. Potřebuje svobodu, čerstvý vzduch, pravidelné cvičení, pravidelné vyprazdňování a zdravou stravu.

Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Člen ODS a aktivní občan, radotínský zastupitel. Co je důležité: svoboda, demokracie, vláda zákona, obrana, svobodný trh bez deformací, nízké daně.

REPUTACE AUTORA:
8,72 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Už je tady zase

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky