Budíček! Mříž proti ruskému medvědu

pátek 28. březen 2014 08:12

Okupace Československa v roce 1968

Máme se bát o pracovní místa při sankcích? V protektorátu bylo spousta pracovních míst. Máme nadále dopustit byť teoretické riziko ruské okupace? Co dělat, abychom nemuseli mít strach.

Není důvod kvůli Ukrajině rozpoutávat nové závody ve zbrojení, reagoval premiér Sobotka na volání poslanců po zvýšení rozpočtu ministerstva obrany, výdaje na obranu se musí plánovat jako součást dlouhodobé strategie. Premiér má pravdu, ale ne úplnou a jeho závěry jsou tudíž zcestné.

Zaprvé, závody ve zbrojení již dávno rozpoutalo Rusko. Rusko vydává na zbrojení 4.4% HDP, kdežto USA 4.1%, Velká Británie 2.4% a Česká republika 1.1%. Ještě v první dekádě tisícilétí byly naše výdaje kolem 2%. Jde tedy jen o to nepokračovat v závodech v odzbrojování, kde jsme sami sobě nepřítelem.

Zadruhé, každý má pro svou obranu něco udělat. Pojistit se i proti teoretickému nebezpečí. Abychom dostáli našemu závazku NATO, naše výdaje by měly být nejméně 2% HDP. Protože jsme řadu let armádu zanedbávali měli by být naše výdaje na obranu více než 2% HDP, i když bychom peníze vzali ze sociální oblasti. Radši budu v důchodu chudý než žít v protektorátu. To neznamená samozřejmě vyhazovat peníze. Ale srovnatelně velký izrael má 420 stíhaček a my jen 12! O tancích ani nemluvě. K větším výdajům spojenců vyzval ve středu i prezident Obama.

NATO se musí opět z diskusního klubu přetvořit ve vojenskou organizaci. Obnovit strategické plánování (co bychom udělali, když by...), masivní vojenská cvičení a přesun jednotek z Francie a Německa dál na východ. Kolektivní bezpečnost ale neznamená, že se můžeme jen vézt a že se můžeme spoléhat, že nás "někdo" ochrání! Prezident NATO již uvedl, že se NATO musí vrátit ze světa a soustředit se na hrozby od sousedů. To je ta dlouhodobá strategie NATO, kterou je potřeba rychle implementovat do naší národní!

Společná evropská obrana znamená nebezpečí konkurujících si velení s NATO a opět rozšíření pocitu, že budeme sdílet obranné kapacity a tím se vše vyřeší. Spoléhání se jeden na druhého a druhý na prvního není řešení. Jsem ale pro společnou obrannou politiku EU v tom smyslu, že Evropská komise bude ten dráb, který bude tvrdě vyžadovat nejméně 2% nebo 3% na obranu od každého členského státu. Čeští i evropští politici potřebují takového drába, bohužel.

Byznys je byznys, ekonomika je ekonomika a obrana je obrana. Žádné hrozby sankcí nezabrání okupaci nechráněného území, v jehož okolí navíc nejsou připraveny mohutné síly k obraně. Reakce na vojenskou akci tedy musí být vojenská. To však nebrání přesměrování strategických ekonomických priorit: S nástupem izolacinistického programu obnovy SSSR bude Rusko již jen upadat a jsou tedy nadějnější a diverzifikovanější trhy, jako jsou mnohé africké země. Podpora exportu a soukromé investice by se měly Rusku začít vyhýbat.

Jsou lidé, kteří by s vidinou kšeftu prodali nepříteli zbraň, kterou by je samé nepřítel zastřelil. Zbrojní embargo je minimum. Ale ani z širších ekonomických sankcí není potřeba mít strach. Kdo by stál o pracovní místa v novodobém Protektorátu Čechia i Moravia?

Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Člen ODS a aktivní občan, radotínský zastupitel. Co je důležité: svoboda, demokracie, vláda zákona, obrana, svobodný trh bez deformací, nízké daně.

REPUTACE AUTORA:
8,72 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Už je tady zase

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky