Rusko je třeba potrestat. I ekonomicky.

pátek 7. březen 2014 08:01

Bohužel, porušením mezinárodního práva a charty OSN vojenskou agresí proti nezávislému ukrajinskému státu na Krymu ruský prezident Putin vyprovokoval krizi, která postihne každého a všechny.

Občanská společnost je nyní v Rusku obslabena a protiváleční a prodemokratičtí občané, kterých je především ve velkých městech spousta, nemají ale vliv, jsou perzekuováni státními a hrozí, že budou lynčováni extremisty. Prezident Putin, jím plně ovládané ruské orgány, zmanipulovaná nacionalistická ruská masa a ruští fašisté rozumí pouze síle. Síle padajícího rublu, moskevské burzy a zablokování tučných kont v zahraničí ruská věrchuška porozumí nejlépe.

Protesty, idividuální blokáda jednotlivců nepomůže, soukromé i polostátní firmy si nemohou blokádu dovolit, malé státy si blokádu Ruska mohou dovolit jen těžko. Největší šanci mají kolektivní orgány jako NATO a EU. Evropská unie právě může představovat ten žulový kvádr, který je nenapadnutelný. Jednotlivé evropské státy právě přes EU mají nyní možnost prosadit sankce, aniž by proti nim (proti jednotlivým státům) s plnou silou obrátil hněv agresivního Ruska. Od toho tu kolektivní orgány Evropy máme. Ačkoliv jsem odéesák, byl jsem eurorealista či euroskeptik, změnil jsem se v eurofederalistu. Bohužel pod hrozbou ruského medvěda se nedá jinak. Teď není čas na rozmíšky.

Ano, důsledky ekonomických sankcí budou velké. Naštěstí je ale mírná zima. Evropa ale přežije. I když chudší, tak hrdá. A snad po několika dnech či týdnech horké hlavy v Moskvě vychladnou, když místo nakupování u Diora v Paříži kreditní kartou Mastercard* budou muset stát fronty na chleba s batohem bankovek či přídělovými lístky.**

Pokud bychom nereagovali, tak si Rusko s Evropou udělá co bude chtít a ruská vojska se nemusí se zastavit ani v Krasnopěrekopsku***, ani v Charkově, ani v Kyjevě, ani v Praze, ale až v Paříži. Bohužel.


* Snad jde zablokovat platnost mezinárodních karet Viza/Mastercard vydaných ruskými bankami minimálně v zahraničí.
** Po zkušenosti z války i devadesátých let se totiž periodicky ve velkých městech objevuje panika, že jídlo nebude a nastává "run" na potraviny. Má to své opodstatnění. Logistické potravinové kanály jsou (na rozdíl třeba od Rakouska) důlouhé několik tisíc kilometrů - střediska výroby potravin jsou vzdálena od středisek spotřeby.
*** Šíje mezi Krymem a zbytkem Ukrajiny. Mimochodem, je tam výborná kulečníková herna.
Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Člen ODS a aktivní občan, radotínský zastupitel. Co je důležité: svoboda, demokracie, vláda zákona, obrana, svobodný trh bez deformací, nízké daně.

REPUTACE AUTORA:
8,72 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Už je tady zase

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky