Euro jako bublina aneb čeká nás stagflace?

úterý 20. březen 2012 08:04

Na sklonku tisíciletí, krátce po narození, se společné evropské měně podařil husarský kousek: úspěšně zvládnout marketingovou kampaň. Étos evropské spolupráce a optimismus nakazil i pragmatické investory na mezinárodních trzích. Zdálo, se, že skutečně může být euro jako německé marka. Tehdejší konzervativní politika ECB navíc ostře kontrastovala s americkou politikou laciných peněz, která se ještě zintenzivnila po útocích z 21. září 2001. Dolar vůči euru se postupně propadl až na úroveň kolem 1.58 za euro.

Bublina na americkém trhu nafukovala ceny realit, komodit, ale také podporovala celosvětový hospodářský růst, na kterém se Evropa „svezla“. Investoři dlouho nebrali v úvahu největší slabosti evropské ekonomiky: vysokou míru zadlužení veřejného sektoru dohromady s vysokou mírou zdanění, nepříznivý demografický vývoj a především značně nepružný pracovní trh: tak zvaný evropský sociální model, jehož je Řecko karikaturou.

Propad eura vůči dolaru, který jsme zaznamenali v minulých dvou týdnech (až na úroveň kolem 1.24 dolarů za euro) a který pravděpodobně bude pokračovat, znamená vystřízlivění. Euro nikdy nebude německou markou, protože se ukázalo, že evropští státníci nejsou schopni chovat se zodpovědně. Je to podle mého názoru škoda a velká ostuda. Nebyli schopni dodržovat ani vlastní pravidla, dohodnutá v Maastrichtu.

Dohoda oznámená evropskými lídry v noci z 9. na 10. května o prakticky neomezené pomoci krachujícím státům znamená, že ti nejlepší budou dotovat ty nejhorší a stanou se tak průměrnými. Evropská centrální banka bude nakupovat státní dluhopisy, a to té nejhorší kvality. Pokud státní dluhopisy nakupuje komerční banka, pouze úvěruje stát místo podnikového sektoru. Pokud státní dluhopisy nakupuje centrální banka, je to prosté tištění nových peněz.

Pokud Amerika, Asie a Jižní Amerika udrží růst, budou se zvyšovat ceny surovin. Zvyšující se ceny surovin, slábnoucí euro, tisk peněz ECB a intenzivní podpora obnovitelných zdrojů zvýší v Evropě ceny. Inflace.

Vysoká míra zadlužení, zdanění a nepružný pracovní trh budou evropskou ekonomiku dále dusit. Stagnace.

Vyhlídky jsou tedy zlé. V lepším případě nastane současně stagnace i inflace – stagflace. V horším případě může Evropa stáhnout s sebou dolů celý svět.

Tento článek jsem napsal 15.5.2010, tedy skoro před dvěma lety, ale nepublikoval jej - nechtěl jsem být škarohlídem. Bohužel se z velké části vyplnil.

Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Člen ODS a aktivní občan, radotínský zastupitel. Co je důležité: svoboda, demokracie, vláda zákona, obrana, svobodný trh bez deformací, nízké daně.

REPUTACE AUTORA:
8,72 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Už je tady zase

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky