Voliči, neolizujme zábradlí!

úterý 2. březen 2010 07:32

Když jsem byl malý, máma mě varovala přede vším, co nemám dělat. Především strkat prsty do zásuvky. Dodnes si pamatuji tu situaci, jak jsem zmerčil, že jedna zásuvka zůstala nez zabezpečovací krytky. Podlezl jsem pod stolem, připravil si prostředník s ukazováčkem na pravé ruce, ukazováček do levé a prostředník do pravé dírky zásuvky. Dostal jsem ránu. Máma se zhrozila, na dotčených prstech jsem měl nějakou dobu černé znamení.

„Neolizujte zábradlí! Opakuji: Neolizujte zábradlí“ varují školním rozhlasem ve filmu Obecná škola. Vzápětí si jazyk k zábradlí nechá přimrznout nejméně jeden žák.

Lidská přirozenost velí k tomu, vyzkoušet si vše doslova na vlastní kůži. „Chybama se člověk učí“, říká přísloví.

Ekonomové i někteří politikové varují před růstem zadluženosti České republiky. Lidská přirozenost velí nedělat si starosti.

Spousta lidí v České republice již byla zasažena exekucí nebo prodělali osobní bakrot. Podobě může zbankrotovat i stát – když mu již nikdo nebude chtít půjčit.

V Maďarsku si možnou blízkost státního bankrotu nepřipouštěly ani levicové ani pravicové strany. Umíme si představit, že by důchodci a státní zaměstnanci dostali o dvacet procent méně peněz? Takovéto představy se snažíme z hlavy vytlačit.

Katastrofální situace je v Řecku, v ohrožení jsou také Španělsko, Portugalsko a dokonce i Itálie. Této skupině zemí se nyní podle zkratky z prvních písmen v angličtině říká PIGS, přeloženo do češtiny „prasata“. Mají prostě nepořádek ve veřejných financích nebo jsou nepružné. Lidská přirozenost velí takovéto zprávy nečíst, nevnímat a nepřipouštět si, že bychom se dostali do podobné situace.

Přesto, že se varování ozývá z mnoha stran, často budeme volit ČSSD, lidovce, neřku-li komunisty – strany, které nás ke státnímu bankrotu přibližují – které předstírají, že nás vyšší sociální výdaje nebudou nic stát. Možná, že prostě chceme na vlastní kůži blízkost státního bankrotu pocítit. Je to lidské, ale takto volit by mohlo být stejně nemoudré jako olizovat zábradlí za mrazu.

Chybama se člověk učí, ale je moudré poučit se z chyb jiných. Pro tentokrát radši nevolit sociální demokracii.

Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Vojtěch Harok

Člen ODS a aktivní občan, radotínský zastupitel. Co je důležité: svoboda, demokracie, vláda zákona, obrana, svobodný trh bez deformací, nízké daně.

REPUTACE AUTORA:
8,72 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Už je tady zase

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky